Tootegrupid

Lowrance HDS Pro - näe rohkem, püüa rohkem

27.12.2022
Lowrance HDS Pro - näe rohkem, püüa rohkem

Head uudised Lowrance kajaloodide maailmast! Detsembris lansseeris Lowrance tootjafirma Navico uue kajaloodiseeria Lowrance HDS PRO, mis on mõeldud välja vahetama senist Lowrance tippseeriat HDS Live´i. Mis tegelikult oli turul olnud juba tervelt 4 aastat, ehk siis 2018.a. novembrikuust saadik. Kas sellise pikenenud tooteuuenduse tsükli põhjuseks olid koroonaviiruse tekitatud komponentide tarneprobleemid või mingid muud asjaolud, polegi hetkel oluline.

HDS PRO uutele mudelitele otsa vaadates võib neist leida mitmeid vajalikke edasiarendusi. Me ei hakkaks siinkohal loetlema rohkearvulisi keerulisi ja tähtsaid inglisekeelseid kaubamärgikaitsega uute tehnoloogiate nimesid, vaid räägiks lihtsalt maakeeles, mis siis võrreldes senise Lowrance HDS Live mudeliperekonnaga on muutunud ja paremaks läinud.

HDS PRO - 7 läinud, 10 tulnud.

Enne sügavamale sisusse süüvimist tasub märkida, et nagu kõigi muude nutiseadmetega, muutuvad ka kajaloodide maailmas ekraanid järjest suuremaks. Isegi soodsaima hinnaga Lowrance Hook Reveal seerias on praegu väikseimaks 5” ekraaniga seadmed (varasemate põlvkondade Hookidel olid olemas ka nii 3” kui 4” ekraanid). Nüüd astuti järgmine samm ka tippmudelitel - kui eelmises HDS Live seerias oli kõige väiksemaks 7” ekraaniga seade, siis HDS PRO seerias on väikseimaks 9” ekraan. Eks põhjus ole ka selles, et HDS-seeria seadmed pole kaugeltki ainult kajaloodid, vaid nendega saad ühendada ja nende kaudu juhtida pea kõiki kaasaegse paadi seadmeid, millel NMEA2000, Bluetoothi või Wifi võimekus olemas. Ja kui Sa tahad ekraanil mitut olulist asja korraga jälgida, siis näiteks 7” ekraani neljaks jagamine oleks juba nagu läbi lukuaugu piilumine.

Nii et uues HDS PRO seerias on kõige väiksemaks ja lihtsamaks 9” ekraaniga seade. Lisaks juba varasemast tuttavatele 12” ja 16” ekraanidele on Lowrance seekord uuendusena välja toonud ka 10” seadme, mis muutub kindlasti kasutajate hulgas populaarseks. Sest 10” seadmele on lisatud ka paar programmeeritavat ”kiirvalimisnuppu”, mis on olemas ka 12” ja 16” ekraanidel, aga puuduvad 9” seadmel.

Kui vaadata ekraanide parameetreid, siis on need omadused üpris sarnased HDS Live seeria ekraanidele – 9” ekraani lahutusvõime on 1280x720 pikselit, 10” ja 12” ekraanidel 1280x800 pikselit ja 16” seadmel 1920x1080 pikselit. Seadmete voolutarve on isegi pisut vähenenud, aga toitevooluks tuleb keskmiselt arvestada ikka 16” seadmel 3.5-4A, 12” puhul 3-3.5A ning 9”&10” ekraanidel 2.5-3A. Mis tähendab, et HDS PRO kajaloodi pika kalastuspäeva jooksul paadis või jää peal toites tuleks endiselt arvestada 30-50Ah mahtuvusega akuga.

Loomulikult on ka uue põlvkonna HDS PRO seadmetel jätkuvalt võimekus saada infot paljudelt eri NMEA2000 võrgu anduritelt ning juhtida ja kontrollida paadi erinevate süsteemide tööd, olgu selleks siis MotorGuide & Lowrance vöörimootorid, trossidega või hüdrauliliselt juhitavad päramootorite autopiloodid, HALO radarid, erinevad raadiod, automaatilmajaamad jne. Aga seda kõike suutsid üpris edukalt ka senised HDS Live seadmed.

Uued sagedused ja uued 1+ Mhz andurid. 

Kalastajate seisukohalt suurimad muudatused on toimunud just HDS PRO-ga kasutatavate andurite vallas. Esmakordselt on uutel Lowrance HDS PRO seadmetel võimekus kasutada uusi üle 1 Mhz sagedustega andureid, millega Humminbird tuli välja paar aastat tagasi. Suuremate sageduste kasutamise võimekus muudab senise pildi veel märksa teravamaks ja detailirohkemaks. Loomulikult on uusi sagedusi kasutades alles jäänud kõik senised vaated – klassikaline allavaatav CHIRP, paremini struktuure näitav 1.2 Mhz allavaade DownScan ja külgedel toimuvat ilmutav 1.075 MHz SideScan. Selleks, et seda kõike uute sageduste abil paremini näidata, on koos uute seadmetega turule toodud uued Active Imaging HD ja Active Target 2 andurid.

Senisest parem külgvaade koos uue kalatuvastusega.

Lowrance Active Imaging HD 3-1 andur on uute HDS PRO seadmetega standardkomplektis kaasas ja võimaldabki siis neid nugateravaid üle-megahertziseid pilte ekraanile manada. Mõõtmetelt on see üsna sarnane senistele Active Imaging 3-1, Totalscan ja Structurescan anduritele, aga on neist kandilisema kujuga. Anduri kinnitused on muudetud tugevamaks ja kuju on disainitud selliselt, et õige paigalduse korral ei tõmbaks andur paadi taga vett üles ja suudaks hoida põhjakontakti isegi 80 km/h kiiruse juures.

Selle anduri juures tuleb kindlasti juttu teha Lowrance kalatuvastuse/-paljastuse ehk FishReveal tehnoloogiast, mille mõte on see, et ühe põhitooniga struktuursel DownScan ekraanipildil on võimalik kalakaared värvida teist värvi ja neid selle abil põhjastruktuuridest lihtsamini eristada. FishReveal on viimastel aastatel lisatud kõigisse Lowrance kajaloodiseeriatesse (peale HDS-i veel Hook Reveal ja Elite FS), aga seda sai siiani kasutada ainult DownScan vaates, mis on suuresti CHIRP sonaripildi teise sagedusega koopia. Nüüd on aga Lowrance lisanud FishReveali tehnoloogia ka oma uute HDS PRO seadmete SideScan vaatesse, mis kõlab kalu otsivate harrastuspüüdjate jaoks nagu tõeline unistuste täitumine – vaatad paadiga liikudes ca 60m laiust tsooni ja märkad mõlemal pool paati kõiki arvestavas mõõdus kalu, sest need on pildil selgelt eristuvat värvi (mida saad ise valida). Ja õiget paletti kasutades saad mõningase kogemuse olemasolul isegi eemalt nende suurust hinnata. Mida enamat võiks ühelt kajaloodilt tahatagi?! Kahjuks on SideScan FishReveal tehnoloogia nii uus, et ei leidnud veel webist ühtki piisavalt viisakat pilti selle jutu illustreerimiseks.

Uusi 1+ MHz andureid saab kasutada ka HDS Live ja Elite FS kajaloodidel.

Siinkohal pole tootja seda võimalust meile paraku päris kandikul ette kandnud, sest HDS Pro standardkomplektis oleva anduriga SideScani FishReveali funktsiooni miskipärast kasutada ei saa ja tuleb soetada veel pisut võimekam ja mõnikümmend eurot kallim Active Imaging HD 3-1 (M/H) Sidescan FishReveal andur ja S3100 Sonar Module lisaplokk. Mis paraku kogu külgvaate kalatuvastuse (Sidescan FishReveal) komplekti üksjagu kallimaks muudab.

Sellest uuest Active Imaging HD 3-1 Sidescan FishReveal andurist on tegelikult olemas 2 eri sagedustega versiooni, aga meie vetesse sobib just ülalmainit M/H variant, sest H/W andur on mõeldud märksa suurematele sügavustele.

NB! Üks positiivne uudis ka selle uue Megahertsise võimekuse juurde – seda FishRevealiks vajalikku AI 3-1 HD (M/H) SFR andurit ja S3100 lisaplokki kasutades saab Megahertsise võimekuse ja külgvaate FishReveali lisada enda kajaloodile praegune HDS Live, HDS Carboni või Elite FS kajaloodi omanik. Nii et ei peagi kohe uut seadet ostma tormama, kui Su olemasolev veel tegus on.

Uus ActiveTarget 2 Live sonar on kahekordselt tegutsemisvalmis.

Loogilise jätkuna tõi Lowrance turule ka uue ja võimekama ”liikuva pildi” anduri ActiveTarget 2 Live Sonari. Mis olla nüüd siis oma tooteklassis parima pildiga, kiireim, stabiilsem jne. Sest tuli ju ca aasta tagasi oma uue anduriversiooniga (LV34) välja Garmini Livescope ja 2022.a. nägi ilmavalgust ka Humminbirdi esimese põlvkonna Live andur. Ehk võidujooks käib ja kalamehed vaid võidavad sellest läbi uuemate ja paremate tehnoloogiliste lahenduste.

Kellele on ülevaate saamine ümberringi toimuvast eriti tähtis, siis HDS PRO kajaloodiga on uuendusena võimalikkasutada üheaegselt kaht ActiveTarget 2 andurit ja näha korraga ekraanil nende mõlemate tekitatud pilte. Kaht andurit erinevas asendis sama kinnituse külge kombineerides on näiteks võimalik kasutada korraga nii Forward kui Scouting vaadet (vaadates üheaegselt nii laiemalt kaugemale ette kui kitsamalt paadi alla), vaadata samal ajal paadist nii ette- kui tahapoole või laiendada oma liikuvat vaatevälja muul moel.

Uut ActiveTarget 2 andurit saab samuti edukalt kasutada ka koos oma juba olemasoleva Lowrance HDS Live, HDS Carbon või Elite FS seadmega.  

ActiveTargeti jääkomplekt on ka saadaval.

Eraldi mainimist väärib ka see, et lõpuks on Lowrance tootja ulatanud abikäe ka neile kalastajatele, kes Active Target andurit jää peal kasutavad. Selleks on tehtud uus ja suurem talipüügikott Explorer Ice Bag, kuhu mahtub kuni 9” ekraaniga kajaloodiekraan, aku, anduriplokk ja juhtmed. Lisaks on seda kotti komplektina võimalik soetada ka koos kokkupandava andurikinnitusega jääaugus kalastamiseks.

Ja ärge siis unustage, et ActiveTargeti või ActiveTarget 2 anduri jääauku pistmiseks tuleb paksema jää puhul puurida auk 200mm jääpuuriga, õhema puhul saab ka 180mm puuriga hakkama.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hinnad on senisel tasemel.

Hindadest rääkides – parimad asjad ei saa olla odavad. HDS PRO seeria anduriga kajaloodide hinnatase jääb 2600.- (9” seadmel) ja 6200.- (16” seadmel) vahele. Tegelikult on on hinnad samad, nagu senistel HDS Live seeria kajaloodidel enne suuremaid allahindlusi. Ja praegust laineharjal ratsutavat inflatsiooni arvestades on juba hea seegi, kui hinnad tõusnud pole.

HDS PRO seeriat ei saa venekeelsena. 

Üks oluline märkus veel – viimase ajani on Lowrance kajaloodid tulnud lisaks baaskeeltele erinevate keelepakettidega. Eesti keel on nö ”Ida-Euroopa” paketis koos Läti, Leedu, Poola, Tsehhi ja mitmete teiste keeltega. Sellest eraldi oli ”Vene-Ukraina” pakett, mida ka oli võimalik Eestisse tellida. Ja lisapakette sai kajaloodis korraga olla vaid üks. Ehk eestikeelsetel kajaloodidel polnud vene keelt, ja vastupidi.

Praeguse tootja edastatud tehnilise info kohaselt HDS PRO seeria kajaloodide Vene-Ukraina paketis pole enam vene keelt. Ehk siis Vene-Ukraina lisapakett on jätkuvalt olemas, aga ilma vene keeleta. Mis selle põhjuseks on, võib igaüks ise arvata. Seega lähiajal ilmselt venekeelseid HDS PRO seeria kajaloode saada pole võimalik.

Kiirusta, ettetellimine juba käib!

Kõige selle toreda jutu lõpetuseks jääb üle rõõmustada, et sellised uued ja võimekad seadmed peagi meie kalastajate kasutusse jõuavad. Praeguse info kohaselt on tootja lubanud esimesi kajaloodipartiisid Euroopasse 2023.a. veebruaris. Explorer Bag talikotid aga näiteks on juba kohale jõudnud.

Kui tahad olla HDS Pro esimeste kasutajate hulgas Euroopas, siis võta meiega ühendust ja tee vastav ettetellimus. Nii saad uut hooaega alustada juba uue seadmega, samuti pakume ettetellijatele ka arvestatavat hinnasoodustust (lühiajaliselt ka e-poes kupongi/sooduskoodiga "HDSPRO"). Samas on veel saada ka mõned väga soodsa hinnaga HDS Live seeria kajaloodid.

Kalaretk OÜ

Nõlvakaare 8, Raadi, Tartu

tel.5029783. e-mail: koit@kalaretk.ee