Tootegrupid

Jääpüügiks sobivatest kajaloodidest

16.11.2017
Jääpüügiks sobivatest kajaloodidest

Igal aastal järjest enam kasutavad kalamehed ja -naised kajaloode ka jääpüügil. Erinevad tootjad on sellest aru saanud, ja just viimastel aastatel on jääpüügiks mõeldud kajaloodid ja nende lisavarustus jõudsasti arenema hakanud. Alljärgnevalt siis mõni sõna sellest, milliseid kajaloode Eesti jääpüüdjal 2017/2018 talvehooajal soetada tasuks.

Laias laastus võiks jääpüügiks sobivad kajaloodid jagada kolme gruppi:

  1. Andur-tüüpi ilma ekraanita kajaloodid, kus jääauku pannakse ujuv andur ja selle saadetud signaale jälgitakse oma nutitelefonist või tahvelarvutist.
  2. Terviklikud väikesed jääpüügi-kajaloodid, kus komplektis on ka oma väike ekraan ja andur on sellega juhtmega ühendatud.
  3. Väiksemate paadi-kajaloodide mobiilsed variandid, mida tootja komplekteerib kaasaskandmiseks mõeldud seljakoti, kinnitusaluse, aku ja jääpüügianduriga

 

Andur-tüüpi kajaloodide tuntuimaks ja staazhikamaks esindajaks on kindlasti Deeper.

Deeper on ümara kujuga, ujuv veekindel pallikujuline kajalood. Õigemini kajaloodiandur, mis kasutab ekraanina Sinu nutitelefoni või tahvelarvutit. Ühendumiseks on vajalik alla laadida tasuta äpp. Deeper on kasutatav nii kaldalt, jäält kui seisvast paadist püügiks. Praegu on müügis juba mitmes põlvkond, mille puhul võiks arvata, et lastehaigused on sellest tootest välja roogitud.

Kahest saadaolevast mudelist (Pro ja Pro+) tasuks endale soetada kindlasti Deeper Pro+, millele on võrreldes Pro-ga lisatud ka GPS. Seda enam, et hinnavahe Pro mudeliga on üsna väike (ca 30 EUR), aga võimalused on tänu lisatud GPS-le oluliselt suuremad.

Mõlema Deeperi kestas tuksub kahesageduslik andur 290 kHz (vaatenurgaga 15°) ja 90kHz (vaatenurgaga 55°). Signaali edastab telefonile Wifi (mobiilivõrgu levi pole vajalik) ja ühildub nii Android kui iOS seademetega. Tootja lubab ühendumist kuni 100m kauguselt, reaalsuses pole seda üldjuhul (eriti jää peal) vaja ja Wifi ühendus jääks nii kaugelt ka juba liiga aeglaseks.

Varasematel mudelitel oli üheks peamiseks probleemiks anduri aku kestvus. Nüüd lubab tootja selleks vähemalt 6 tundi pidevat töötamist. Kuna laadimiseks tuleb veekindel anduripall lahti kruvida, siis oleks lisalaadimist näiteks jää peal ka üpris ebamugav toimetada.

Sonari andur suudab kobada kuni 70m sügavust veekogu, millest on Eesti oludes enam kui küll. Kehvema nähtavuse puhuks on Deeperil olemas ka LED-indikaatorid, aga nendest kasusaamiseks tuleb soetada eraldi läbipaistev erksavärviline korpus, mida saab juurde osta lisavarustusena.

 

Lowrancelt tuli müüki 2 uut FishHunteri talikajaloodi.

2017.a. novembris tõi LOWRANCE turule 2 Deeperiga pealtnäha sarnast toodet. Nende nimedeks on Lowrance FishHunter Pro ja Lowrance FishHunter 3D. Kuna nad on sisult mõneti erinevad, siis räägime ka neist erinevustest. Samad tooted on aasta varem ka ilma Lowrance kaubamärgita mõnel pool maailmas saadaval olnud, ja kasutajate tagasiside, (sh Eestist) on nende kohta igati positiivne. 

Mõlemad Lowrance FishHunter´id pole kujult päris ümmargused, vaid pigem "mütsikesega palli" kujulised, meenutades matsakamat õngekorki. „Mütsike“ ise on poolläbipaistev ja sisaldab LED-indikaatoreid, mis võimaldavad vajadusel eemal ulpival pallikesel kehvades valgustingimustes silma peal hoida. Laadimine toimub FishHunteritel väliskülje alumisel poolel oleva pistiku kaudu (seadet avada pole vaja) ja on seetõttu mugavam. Lowrance FishHunteri mõlemal mudelil lubab tootja aku kestvuseks kuni 10 tundi, mis peaks rahuldama ka päris nõudliku kalamehe ootused. Vaevalt keegi viitsib kalal olles 10 tundi ekraani jõllitada, ja pigem hakkaks siis pideva külmas töötamise peale kisa tõstma juba nutiseadme aku.

Wifi ühenduse hästitoimivaks kauguseks Lowrance FishHunteril lubatakse PRO mudelil kuni 50m ja 3D mudelil kuni 61m. Ega suvelgi üldjuhul palju kaugemalt kala ju ei otsi – raske on oma söödatopsi või lanti nii kaugele ja täpselt virutada. Talvel pole kümnetel meetritel nagunii suuremat pointi, kuna püütakse sellesama jääaugu kõrval. Efekt oleks ehk näiteks võistluspüügi käigus sissesöödetud jääaukude jälgimisel, kui ise samal ajal teisest august püüda.

Toimimissügavuseks lubab FishHunteri tootja PRO-l 46m ja 3D-l 49m. Kuna Eesti siseveekogude maksimaalne sügavus eriti üle 30m ei ulatu, siis peaks sellest täiesti piisama. Tavarezhiimis toimimiseks peaks FishHunteri „kiilu all“ olema vähemalt 1.2 m vett. Samas on FishHunteritel olemas ka madala vee rezhiim, mis suudab toimetada isegi 0.4m vees. Kas ja kus seda ka praktikas vaja läheb, otsustab iga kalamees juba ise.

Peamine erinevus FishHunterite vahel on see, et FishHunter PRO „silmadeks“ on üks 3-sageduslik (381/475/675kHz) andur, mis põhjast ja kaladest teavet edastab. Tootja väitel on see kiireim 3-sageduslik taskukajalood, ja esimene, mis kasutab neid sagedusi automaatselt vaheldumisi. Selle tulemusena suudab PRO mudel jälgida veekogu põhjas ca 60 kraadist ala, mille läbimõõt on peaaegu võrdne veekogu sügavusega – st 9 meetri sügavuses veekogus näitab kajalood põhja peal ala, mille läbimõõt on ligi 8 m.

Aga pange nüüd hästi tähele! FishHunter 3D mudeli sulnis sisemus varjab lausa 5 (loe: viis!!) samade näitajatega kolmesageduslikku andurit, mis annavad vee all toimuvast ja seal paiknevast ikka väga hea ülevaate. Kuna andurid on üksteise suhtes nurga all, siis summaarne vaatenurk on lausa 72 kraadi!!! Soovi korral saab kasutaja vee või jää all toimuvat ning põhja iseärasusi ka 3D formaadis vaadata. Kusjuures kajalood suudab eristada vesikasve kaladest, mis on paljudel teistel kajaloodidel endiselt suureks probleemiks.

Mõlemad FishHunteri mudelid ühenduvad nutiseadmega tasuta äpi ja Wifi abil (mobiilivõrk pole toimetamisel vajalik), suutes ühenduda nii iOS kui Android-põhiste seadmetega. FishHunterid asutavad toimetamisel nutitelefoni GPS-i (erinevalt Deeperist, millele on GPS andurisse ehitatud). Seetõttu tuleks FishHunteriga „läbikammitud“ kohtade sügavuskaarte joonistades arvestada, et andur asuks kaardistamise ajal nutiseadmele võimalikult lähedal.

Temperatuurivahemik kus FishHunter teiega meeledi koostööd teeb, on -30C kuni +35C. FishHunteritel on olemas ka spetsiaalne jääpüügi rezhiim. Lisaks lubab tootja, et piisavalt ühtlase ja sileda jää puhul saab kajaloodi põhja vastu jääd pannes kontrollida kala olemasolu jää all vastavas punktis juba ENNE PUURIMIST, mis võib vahel ikka väga palju aega ja vaeva kokku hoida!

 

Praktik ER6-Pro2 ei vaja nutiseadme abi.

Teine viimastel aastatel kasutajate hulgas populaarseks saanud, peamiselt jääpüügil kasutatav kajalood on venelaste välja arendatud Praktik ER6-Pro2. See on eelmisel talihooajal saada olnud Praktiku edasiarendus, mis on eelmisest mudelist 30-40% suurema tundlikkusega. Analoogseid odavaid kajaloode on USAs ja Hiinas toodetud aastaid, küll aga on Praktik selles segmendis tubli samm edasi.

Kajalood on väike ja mahub ilusti taskusse. Andur on väikese must-valge ekraaniga ühendatud juhtme abil (kogukaal 170g). Nutikas lahendus on ka patarei paigutamine andurisse, mis jääpüügil hoiab patareid liigse külma ja tühjenemise eest, nii et ühe standardse AA patareiga saab läbi 150-200 töötundi (isegi aktiivsel kasutusel oma paarkümmend) kalastuspäeva. Kajalood suudab toimetada 0.5 – 25 m sügavuses vees ja talub temperatuure vahemikus -20C kuni +40C. Anduri vaatenurk on 40 kraadi, signaali sageduse kohta tootja kahjuks infot ei väljasta.

Jäält püüdes tuleb olla ettevaatlik, et auku lastud andur kajaloodi ekraani juhetpidi endaga kaasa ei tiri. Selle vältimiseks võib juhtmele kinnitada piisava kandvusega libiseva ujuki, või soetada ekraani tarbeks magnetkinnitusega rihma, mis on saadaval lisavarustusena. Menüü on vene ja inglise keeles, aga mõlemad peaks Eesti kasutajale suht kodused olema, ja ega sellele väikesele ekraanile miskit pikka filosoofilist juttu ei mahugi. Hea lihtne toode ja mugav kasutada. Eriti neile, kes veel nutiseadmete vaimustust ei põe või tahavad, et telefon helistamiseks alati saadaval oleks. GPS-i muidugi sellest seadmest otsida ei maksa. Seevastu on Praktiku näol tegemist kõige soodsama meie poolt vaadeldava kajaloodiga. Venemaal on Praktik 7 nime all juba olemas ka pallisarnase anduriga juhtmevaba kajalood, aga erilis populaarsust ei näi see seal veel omavat.

 

Paadiomanikud saavad oma kajaloodi kasutada ka jääpüügil.

Jääpüügil saab väga edukalt kasutada ka oma suvist paadikajaloodi, kui sellele juurde osta jääpüügiandur ja lisada väikese kaalu ja piisava mahtuvusega (10-12Ah) 12V aku. Lisaks oleks kasutusmugavuse suurendamiseks mõistlik see kajalood millegi külge kinnitada. Kuna sellised kajaloodid pole just kõige pisemate killast, siis on tekkiv komplekt ikkagi paras kotitäis asja, ja kaalub (peamiselt akust sõltuvalt) üsna mitu kilo.

Sestap on Lowrance seni pakkunud jääpüügi lisakomplekte, mis koosnevad väikesest seljakotist, akust, akulaadijast, kajaloodialusest, jääpüügiandurist ja paarist landikarbist. Kuhu igaüks saab siis oma 4“ või 5“ Hook või Elite-5 Ti kajaloodi ekraani ise talveks külge kruvida. 7“ ja suuremad ekraanid töötavad samuti, aga tahavad veidi suuremat akut ja lihtsalt ei mahu mugavalt sellesse seljakotti.

 

Uus Lowrance HOOK² seeria pakub lausa 3 erinevat jääpüügiks sobivat toodet.

Seoses Hook-seeria kajaloodide tootmise lõpetamise ning HOOK² seeria kajaloodide müükitulekuga veel enne 2017 aasta lõppu on uue HOOK² seeria tootevalikusse lisatud ka 3 erinevat jääpüügiks sobivat kajaloodikomplekti.

Lihtsaim neist – Hook2-4x All Seasons – sisaldab 4“ ekraaniga ja eestikeese menüüga, ilma GPS-ta kajaloodipaketti, kus kaasas lisaks ülalkirjeldet seljakotile-akule-laadijale ja jääpüügiandurile ka suvine laia vaatenurgaga 200kHz andur koos iminapaga paadikinnitusega. Nii et kui käia kalal nii suvel kui talvel, ja kasutada näiteks suvel sageli rendipaate, PVC paati või kajakki, siis igati hea komplekt kõikjale kaasavõtmiseks. Seda enam, et hind jääb isegi alla 300.- EUR.

Järgmine, lihtsa GPS-ga mudel - Hook2-4x GPS - on eelnevaga komplektsuselt täpselt sarnane. Lisatud on ca 25.- EUR hinda, ja selle eest saab juurde lihtsa GPS-i, mis võimaldab salvestada seadmesse oma liikumistrajektoori ja kuni 1000 vajalikku kalapüügipunkti. Sellel kajaloodil puudub aluskaart ja kaardipesa, nii et sügavuskaarte sellele lisada ei ole võimalik. Isegi sellisest GPS-st võib vahel olla asendamatu abi, kui on vaja kehva ilma ja nähtavusega õigele kaldale maha tulla või oma lemmikpüügipaik üles leida.

Kolmas ja kõige tegijam komplekt – Hook2-5 SplitShot Ice Machine – pakub lisaks 5“ ekraani suuremale mugavusele ja kaardivõimalusega GPS-i kasutamisele ka mitmesageduslikku suvist 200kHz/Chirp + 455/800 kHz andurit. Lisaks sisaldab siis muidugi veel kogu seda jääpüügiks tarvilikku seljakotikomplekti ka. Aga korrelatsioonis võimalustega tuleb ka eelmistest ca 2 korda kõrgem.

 

Kasulikku lisavarustust tehakse mitmetele kajaloodidele.

Laiendamaks oma toodetele kasutusvõimalusi või tegemaks kasutamist mugavamaks ja turvalisemaks, nuputavad tootjad välja lisavarustust, millest võib tõesti kasutajale märgatavat tulu tõusta.

Deeperite tootja on välja mõelnud painduva paadikinnituse (millest küll talipüügil eriti tolku pole), erksavärvilise ööpüügi katte (millest ülalpool põgusalt juttu oli), ja täitsa toimiva telefonihoidiku ridva külge kinnitamiseks (pigem siiski suviste ritvade jaoks).

Lisaks toodi algavaks talvehooajaks uudistootena turule ka spetsiaalselt jääpüügiks mõeldud nutitelefoni vutlar-hoidik, mille kasutamisest on päris mitut moodi abi. Telefon paigutatakse selle sisse läbipaistva katte alla ja soovi korral on võimalik telefoni alla lisada samades mõõtudes akupank, mis pikendab oluliselt nutiseadme toimimisaega külmades tingimustes. Loomulikult kaitseb vutlar kallist nutiseadet jää, lume ja veepritsmete eest. Lisaks ei lase isolatsioonimaterjal akule külma ligi, mistõttu see kestab kordades kauem (näiteks iPhone 6S aku pidas -18.5C puhul ilma vutlarita vastu vaid 21 minutit, vutlariga aga 3 tundi). Ja ekraani päikesevalguse eest varjav madal sirm muudab ekraani jälgimise tublisti mugavamaks. Vutlar on ka suurem (ei lipsa nii kergesti jääauku), seda on mugavam hoida ja vajadusel võib selle ka käest ära jääle (mitte vette!) panna, mida kaitsmata õrna elektroonikaga ilmselt ei teeks.

Nimetatud lisavarustus on küll Deeperi tootjate poolt turule toodud, aga 2 viimast sobivad suurepäraselt ka FishHunteritega kasutamiseks, kus samuti nutiseadmete kasutamine vajalik.

Praktikutele on samuti saadaval mitmeid kasulikke lisaseadmeid – kott-vutlar kogu komplekti turvaliseks kaasaskandmiseks, mitmeosaline varieeritava pikkusega paadikinnitus ja magnetkinnitusega rihm, vältimaks kajaloodi jääauku libisemist.

Lowrance All Season ja Ice Machine komplektidel on kogu vajalik varustus juba baaskomplektis olemas.

 

Kuidas jääpüügil kajaloodidest abi saada.

Kaasaegsed kajaloodid on väga hea tundlikkusega ja suudavad suurepäraselt näidata, kas püügitsoonis (talvel siis jääaugu all) kala on või mitte. Lisaks sellele suudab enamik kajaloode selgelt näidata ka püügitsoonis olevat metallist talilanti või kirptirku ja selle liikumist. Sügavamates veekogudes (üle 4-3 meetri) võib kala olla erinevates veekihtides, ja valelt kõrguselt püüdes (näiteks Pärnu kirvega põhja pealt) võib tunduda, et kala polegi. Samas näitab kajalood ära, kui kala on hoopis mõned meetrid põhjast kõrgemal. Kui kajalood selle ära näitab, tasub vahetada kirverakendus näiteks põiklandi vastu ja tõsta see kaladega samale kõrgusele või pisut kõrgemale. Siinkirjutaja on sellega nii mõnelgi korral päeva päästnud. Samuti on ekraanilt näha kala suurus ja see, kas kala tunneb teie landi vastu huvi ja liigub sellele lähemale või mitte.

Tuntav efekt on sellisest kajaloodist näiteks skandinaavia mägijärvedest forelli ja paaliat püüdes. Kuna mägijärvedes paikneb kala märksa hõredamalt, ja osades veekogudes üldse muid kalaliike polegi, siis on kajaloodi ekraanil kalu nähes selge, et tasub antud piirkonnas püüki jätkata ja vajadusel vahetada mängitamist, lanti või sööta.

 

Kokkuvõte.

Kokkuvõttes võib öelda, et võrreldes 3-4 aasta taguse ajaga kui jääpüügi-kajaloode turul pea üldse polnud, saame praegu rääkida lausa 8 eri mudelist, mis sel hooajal lettidelt saada on. Nendest 5 Lowrance toodet on sisuliselt täiesti uued, ja ka Praktiku täiustet versioon tuli ka müüki 2017 kevadel, kui eelmine talihooaeg juba suuresti läbi oli. Usun, et tõsine jääpüüdja saab sel aastal endale sobivaima välja valida. Miks mitte teha endale või sõbrale sobiv jõulukink juba kohe, enne jääkatte tekkimist.

Kalaretke e-poes on kõik need kajaloodid saadaval – Deeperid, Praktikud ja FishHunterid nüüd ja kohe, HOOK² seeria tooted ilmselt jõulude paiku. Uutele mudelitele pakume ka parima hinnaga ettetellimisvõimalust. Tõsine huviline saab ka parema hinna kui e-poes väljas. Lihtsalt registreeru kasutajaks, logi sisse ja vaata. Või anna meile oma soovist teada! Jää pole enam kaugel!