Tootegrupid

Deeper - liider taskukajaloodide maailmas

04.02.2019
Deeper - liider taskukajaloodide maailmas

Tänapäeval ei leidu vist enam ühtki tõsist kalameest, kes kahtleks kajaloodi vajalikkuses. Kaasaegne infoühiskond on meid vähehaaval harjutanud kõige kohta infot saama ja sellest lähtudes otsuseid tegema. Kui veel paarkümmend aastat tagasi pidi edukal kalamehel olema kullipilk ja paljude aastate kogemus, et suurel veekogul kaldamärkide järgi õige püügipaik üles leida, siis nüüd näitab GPS Sinu lemmikpüügikohta meetri täpsusega.

Loomulikult tahavad kalastajad järjest rohkem teada ka seda, mis toimub veepinnast allpool. Kalapüügi seisukohast on oluline teada sügavust, põhja iseloomu ja struktuuri, veetemperatuuri ja loomulikult kalade kohalolu või puudumist. Võib ju vee alla vaatama saata drooni või kaamera, aga meie läbipaistmatutes vetes ulatub nende pilk enamasti vaid 0.5 – 1 m kaugusele. Seetõttu mõeldigi 1920-ndatel aastatel välja kajaloodid. Esimesed kajaloodid meenutasid suurt suunatavat stetoskoopi, neid nimetati hüdrolokaatoriteks ja kasutati vaenlase allveelaevade otsimiseks. Kui 75 aastaga on majasuurustest arvutitest saanud tibatillukesed protsessorid, siis on ka kajaloodid tundmatuseni muutunud ja võimaldavad toonasest palju enamat.

Analoogiliselt arvutite ja telefonidega muutuvad ka veealuse jälgimise seadmed üha tundlikumaks, kompaktsemaks ja mobiilsemaks. Kaasaegne kasutaja ei taha oma tegemistes enam olla piiratud juhtme ulatusega. Nii on ka kajaloodid hoogsalt arenemas kahte suunda – järjest tundlikumaks ja võimsamaks muutuvad paadi/laevaseadmed, ja väikesed kaasaskantavad tasku-kajaloodid. 

Tasku-kajaloode on tegelikult toodetud juba tubli tükk aega, aga veel 6 aastat tagasi oli tegemist peamiselt Hiina päritolu mänguasjalaadsete vidinatega, millel pisike ettejoonistatud (kala)kujutistega LCD ekraan oli juhtme abil ühendatud anduriga ja kuvas vette pannes eelkõige temperatuuri ja sügavust anduri all. Mingist tundlikkuse reguleerimisest, kalade liikumise näitamisest ja nende suurusest polnud selliste „seadmete“ puhul eriti mõtet rääkida. Peale odavuse neil muid voorusi eriti polnudki…

Maailm ja tehnoloogia liikusid aga vahepeal tiigrihüpetega edasi, ja nutitelefonide maailmavallutamine avas pärani ukse ka mobiilsetele kajaloodidele. Ootamatult oli igal inimesel ju taskus korraliku lahutusvõimega, mitmevärviline ning Bluetooth ja Wifi ühendumisvõimekusega ekraan.

Nii et kui 2012.a. tekkis kahel Leedu kalamehel Ahvenamaal kalal käies juhtmevaba kajaloodi idee, mis kasutaks ekraanina nutitelefoni, siis tehnoloogilisi takistusi selleks polnud. Kulus aasta aega, hulk unetuid öid, prototüüpe ja katsetusi, enne kui esimesed korralikud juhtmeteta kajaloodid 2013.a. poelettidele jõudsid. Täna tunneb maailm seda teerajajat Deeperi nime all.

Deeperi soodne hind ja kasutusmugavus on muutnud selle kalastajate hulgas kiiresti väga populaarseks. 5 aastaga on Deeperi eri mudelid võitnud rohkelt parima toote auhindu kõikvõimalikelt kalastusmessidelt-näitustelt ja Deeperi kasutajate arv on tänaseks tõusnud juba üle 1 miljoni.

Loomulikult ei jäänud suured kajalooditootjad Deeperi edulugu käed rüpes pealt vaatama, ja nii mõnedki neist on viimastel aastatel oma vastavate toodetega turule tulnud.

Samas on Deeperi Leedus asuval meeskonnal jätkunud piisavalt nutikust ja Balti jonni, et oma toodet pidevalt arendada ja jätkuvalt suurkonkurentidest sammu võrra ees olla. Esimesed Deeperi põlvkonnad on loomulikult juba uute ja võimekamatega asendunud, samuti on Deeperite perekonda on lisandunud ka uusi liikmeid – näiteks lihtne ja soodne, ainult suviseks kasutuseks mõeldud Deeper Start. Samuti on saadaval hulk lisavarustust, mis Deeperi kajaloodide kasutusmugavust eri olukordades veelgi tõstab.

Siinkohal tasubki Deeperi tugevused ja eelised taas üle käia, et saaksid ise nendes veenduda. Räägime loomulikult ikka tippmudelist, milleks on Deeper Pro+.

 

Deeper on mugavalt väike.

Deeper on kujult ümar, peaaegu pallikujuline. Täitsa võimalik, et see pallikuju peegeldab endas leedulaste nostalgiat korvpalli järele, mis pidada nende teine religioon olema. Aga igatahes on Deeper korvpallist oluliselt väiksem – selle diameeter on kõigest 6.5cm, mis tähendab peaaegu täpselt tennisepalli suurust. Lisaks kaalub Deeper ca 100g. Sellised mõõtmed ja kaal võimaldavad Deeperit tugevama spinninguridvaga vee peal päris edukalt ja kaugele visata. Märgatavalt suuremate mõõtmete ja kaalu puhul langeks ka viskekaugus oluliselt.

Sellised mõõtmed ja kaal teevad väga mugavaks ka Deeperi kaasaskandmise – see mahub vabalt pea igasse taskusse ja isegi toekamasse landikarpi. Vaadake näiteks, kui lihtsasti tipptennisistid võisteldes oma servil varupallid spordiriietuse värvli vahele või taskusse pistavad, ilma et need isegi eriti märgata oleks või liikumist segaks. Konkureerivad tooted kipuvad olema märksa kogukamad – mõõtmetelt 9-10cm ja kaalultki ligi 2 korda enam. Sellist „palli“ enam nii naljalt igasse taskusse ei peida ja vee peal eriti kaugele ei heida.

 

Deeperi aku kestab 6 tundi.

Kui Deeperi esimeste mudelite akud kippusid jääpüügil paari tunniga tühjaks saama, siis praegune Deeperi kasutaja võib arvestada, et tavatingimustel saab ta oma seadet kasutada ca 6 tundi. Aku kestvus sõltub ka sellest, kas Deeperi GPS on sisse või välja lülitatud. Jääpüügil enamasti kaardistusega ei tegelda, seega tasub aku säästmiseks GPS välja lülitada. Reeglina kipub jää peal märksa kiiremini tühjaks saama hoopis nutitelefoni aku, kuna seda hoitakse vaatamise ajal külma käes. Deeper ise aga ulbib ju ka talvisel kasutusel vees, mille temperatuur on alati plussis. Lisaks on oluline märkida, et Deeperi aastatega nõrgaks jäänud akut saab hoolduse- või garantiiprotsessis välja vahetada, mis tagab Sinu Deeperile märksa pikema eluea. Konkurentide toodete puhul pole aku alati vahetatav ja seega muutub „surnud“ akuga seade väärtusetuks, kuna seda enam remontida pole võimalik.

Standardne USB laadimisjuhe võimaldab Sinu Deeperile lisaenergiat juurde laadida ka autos, paadis või kaasavõetud akupanga abil kasvõi jää peal.

 

Deeper on tundlik ja suure vaatenurgaga.

Deeper kasutab põhjareljeefi ja kalade tuvastamisel mitut sagedust. Kui 290 kHz sagedus annab väga hea tundlikkuse ja eristatavuse kitsama 15-kraadise vaatenurgaga, siis 90 kHz sagedus võimaldab just laia, 55-kraadist vaatesektorit. Mis on meie madalates püügivetes vägagi oluline. Üheskoos on võimalik kasutada mõlema sageduse plusse ja vältida miinuseid, otsides kalu algul 90 kHz laiema vaatenurgaga ja lülitudes hiljem ümber kõrgema sageduse detailsemale pildile. Selles mõttes sarnaneb Deeper suurel määral parimate paadikajaloodidega, mille kahesageduslikud tavaandurid toimivadki tavaliselt 83 kHz ja 200 KHz sagedustel.

Kuna uuemate nutitelefonide suured ekraanid on rohkem kui 1000x2000 pikslise lahutusvõimega, siis on Deeperi edastatav pilt oma detailsuselt võrreldav 16“ ekraaniga tipptasemel kajaloodide pildiga, mis maksavad vähemalt 20 korda rohkem kui Deeper Pro+. Deeper on mõnemeetrises vees suuteline eristama ca 1cm läbimõõduga objekte, ehk siis tegelikult lisaks kaladele ka teie kasutatavat väikest talilanti või isegi mormõssi. Ja on tõeliselt adrenaliinipakkuv vaadata võttu oodates ekraanilt, kui suur kala tõuseb põhjast teie landile järele.

Kogenud kasutajad võtavad Deeperil kalakujulised ikoonid maha ja jälgivad kalakaari või jooni, kuna nende abil on selgemini hinnatav nii kalade suurus kui käitumine landi/sööda suhtes.

 

Deeperiga saab kaardistada ka kaldalt.

Deeper on ainus kajalood, millega saab veekogu või selle osa kaldalt kaardistada. Põhjus on väga lihtne – Deeperil on GPS tema kesta sisse mahutatud, konkureerivad tooted aga kasutavad telefoni GPS-i. Seega seob Deeper sügavust mõõtes ja seda veekogu kaardile kandes selle reaalsete GPS-koordinaatide asukohaga, teised kajaloodid aga peremehe nutitelefoni koordinaatide asukohaga, mis võib ju hoopis 50 meetrit eemal kaldal või paadis olla. Lisaks suudab Deeper anda Su nutitelefonile infot kuni 100m kauguselt, mis võimaldab ühest punktist päris laia ümbritsevat veeala uurida. Näiteks õnge-, tonka- või fiidripüügil saab ujutada Deeper nööri otsas üle potentsiaalse püügikoha, kaardistada põhja iseärasused, leida kalade liikumiskoridorid ja regulaarselt kontrollida, kas kala on juba söödaplatsile kohale jõudnud.

 

Deeperil on mitmekülgne mugavusvarustus.

Lisaks kajaloodide arendamisele on Deeperi meeskond välja töötanud hulga erinevat ja väga praktilist lisavarustust, mis muudab kasutuskogemuse veelgi positiivsemaks.

Neoonvärvides läbipaistev kaas muudab Deeperi paremini nähtavaks öösel ja halbades ilmastikuoludes ning võimaldab kasutada sisemist LED valgustit.

Ridva külge kinnitatav nutitelefoni hoidik teeb Deeperiga sügavuse jälgimise ja kaardistuse lihtsamaks.

Deeperi paadikinnitusest on müügis juba II põlvkonna toode. Kui esimene jäik kinnitus kippus laine korral Deeperit vahepeal uputama ja vahepeal veest välja tõstma, siis uuel kinnitusel on lainekompensaator, mis hoiab Deeperit alati veepinnal õiges sügavuses, tagamaks info ühtlasema edastamise.

Jääpüügihuvilistele mõeldud kahes suuruses (L ja XL) nutitelefoni vutlarid kaitsevad talipüügi ajal Su telefoni niiskuse ja külma ning jääauku kukkumise eest. Oluliselt - lausa kordades - pikeneb selle abil nutitelefoni aku kestvus. Lisaks on võimalik samasse kesta mahutada ka telefonimõõtudes akupank.

Kui tavaliselt tuleb lisavarustuse eest eraldi maksta, siis 2018.a. jõulupakkumises sai osta Deeper Pro+ komplektis koos ööpüügikatte ja ridvakinnitusega.

 

Deeperi garantii toimib lihtsalt ja kiirelt.

Deeperi seadmetele kehtib 2 aastane garantii. Kuna Deeperi tootja ja peakontor asuvad Leedus, siis muudab see garantiijuhtumite lahendamise Eesti klientide jaoks kiireks – transport tootjale ja tagasi on lühike ja vigade kontrollimine-menetlemine toimub kiiresti. Seade tuleb koos vea kirjeldusega edastada ettevõttele, kelle käest selle ostsite. Seni esinenud üksikute garantiijuhtumite põhjal võib öelda, et kogu protsess võtab Eesti kliendile üldjuhul aega 2-3 nädalat.

 

Deeperid arenevad pidevalt.

Deeperit on oma lühikese ajaloo jooksul kiiresti arendatud, pakkumaks kalastajatele üha paremat seadet. Esimese põlvkonna Bluetooth-ühenduse vahetas välja Wifi, muutes andmeside stabiilsemaks ja kiiremaks. Täiustatud on akusid, lisavarustust ja paljusid muid komponente. Deeper on loomulikult kasutatav nii Androidi kui iOS süsteemis toimetavate nutitelefonidega. Tasuta äpp/kasutajaliides on kasutajale imelihtne ja arusaadav, sisaldades ka põhjalikku eestikeelset juhendit, mis aitab oma seadmest paari nupuvajutusega maksimumi välja võtta. Kui soovid, võid selle juba enne Deeperi omandamist endale alla laadida ja vaimustuda selle lihtsusest ja selgusest.

Üks Deeperi hea omadus on võimalus selle kasutamise käigus selle pilti järjest paremini lugema õppida. Nähes ekraanil püügi käigus kala landile järgnemas, on võimalik peale võttu ja saagi tabamist kerida Deeperi pilti menüüs Ajaloo alt tagasi ja vaadata, kuidas vastava suurusega kala teie ekraanil näha oli ja millise landiliikumise peale ta pakutavat sööta ründas. See võimaldab hiljem teha õigeid järeldusi kalade suuruse kohta juba ekraanil ja peibutada kalu edukamalt.

 

Kokkuvõtteks võib öelda, et Deeperi näol on tegemist suurepärase ja kiiresti areneva tooteperekonnaga, mis on abiks igale kalastajale. Ükskõik kas püük käib suvel või talvel ja paadist, kaldalt või jäält.

Kui Sa oled juba Deeperi kasutaja, tahad oma seadet paremini tundma õppida ja saada osa teiste kogemustest, siis tasub Sul ehk vaadata tootja kodulehte.

Kui Sa alles plaanid Deeperit soetada, siis tasub Sul kajalood ja lisavarustus osta siit.

 

Kohtumiseni kalavetel!